пʼятниця, 18 січня 2013 р.

Портфоліо в професійній діяльності людини


Історія портфоліо
Історія портфоліо бере свій початок у ХV-XVI ст. в країнах Західної Європи. Першими стали використовуватися його архітектори того часу, які представляли своїм замовникам вже реалізовані проекти, а також начерки нових робіт.
Дещо пізніше під терміном «портфоліо» стали називати папку з малюнками художника або альбом з фотографіями. Завдяки портфоліо замовник або будь-який бажаючий міг оцінити якість робіт автора, а також подивитися на вже реалізовані проекти. Багато фотографів і художники і в даний час активно користуються портфоліо для демонстрації своїх можливостей потенційним клієнтам.
Портфоліо також застосовувалося і в фінансовій сфері, де під цим терміном розумілося стан цінних паперів тієї чи іншої компанії. Дещо пізніше компанії взяли на озброєння досвід фотографів і стали демонструвати свої досягнення в різних областях.
У 1980 році в Сполучених Штатах Америки вперше виникла ідея застосування портфоліо в сфері освіти, звідки вона моментально поширилася по всьому світу, але найбільше поширення вона набула в Канаді, Японії та ряді європейських країн. Уже в кінці 80-х років минулого століття з'явилася безліч книг, присвячених використанню портфоліо в сфері освіти. Однак величезна кількість книг, в яких кожен автор висловлював своє бачення проблеми, призвело до того, що чіткого визначення терміна портфоліо в освіті немає до цих пір.
Таким чином, можна сказати, що вживаючи термін «портфоліо», найкраще в точності описувати, що Ви маєте на увазі, в іншому випадку слова можуть бути сприйняті в іншому контексті.
Основні функції і види портфоліо
Основний зміст портфоліо полягає в тому, щоб показати все на що здатен професіонал на практиці. Портфоліо – це спланована заздалегідь, індивідуальна добірка професійних досягнень, досьє досягнень людини – по типу самопрезентації.
Функції та цілі портфоліо:
·        Дозволяє простежити всі етапи розвитку професійної діяльності конкретної людини.
·        Дозволяє виробити певну систему, що найбільш повно характеризує людину, яка рекомендується, дозволяючи тим самим дати не тільки характеристику досягнутому, але й побачити перспективу розвитку.
·        Демонструє власні досягнення й зусилля в професійній діяльності.
·        Дозволяє іншим коротко вивчити шляхи досягнення подібних результатів.
·        Є формою цілеспрямованої системної й безперервної самооцінки й корекції результатів та досягнень.
·        Є засобом мотивації й стимулювання творчої активності.
Залежно від призначення є різні види портфоліо:
·        портфоліо досягнень ( найбільший акцент зроблено на документи, що підтверджують успіхи в діяльності);
·        тематичний портфоліо ( найбільший акцент зроблено на виконанні творчих робіт в одній або декількох сферах діяльності);
·        презентаційний портфоліо (створюється для презентацій при працевлаштуванні, вступі у навчальний заклад);
·        Комплексний портфоліо (містить у собі елементи перелічених вище портфоліо)



Технологія створення портфоліо
Основне завдання портфоліо - створення найкращого враження про вас у замовника. У першу чергу, замовників цікавлять якість, досвід, ціна і, якщо є, відгуки про вас інших замовників. Саме ці моменти і необхідно враховувати при його створенні.
·        У першу чергу, портфоліо повинне максимально розкривати ваш досвід за обраним напрямом, оскільки для роботодавця досвід роботи є одним з найголовніших показників. Якщо ви новачок в цій справі, то портфоліо повинно містити всі роботи, а якщо ви вже достатньо досвідчений виконавець та накопичили достатньо велика кількість робіт - немає чого викладати абсолютно все. У цій ситуації потрібно грамотно все продумати і опубліковувати тільки ваші найкращі роботи.
·        Слід звернути увагу на те, що портфоліо не повинно бути перевантажено посиланнями на ваші роботи без коментарів. Звичайно, розміщення вашої роботи в Інтернеті є найкращим свідченням того, що вона дійсно затребувана, але не кожного замовника сподобається зайве блукання по мережі в пошуках вашого креативу.
·        буде дуже непогано зробити застереження про те, що додаткові приклади робіт ви можете вислати на вимогу. Це дуже сподобається замовникові, оскільки ця строчка, як би, підкреслює ваше вміння вести ділові розмови, а значить - наявність досвіду. При чому, незалежно від того, скільки саме Ви можете надати додаткових робіт.
·        Дуже велику роль можуть зіграти і відгуки про вашу роботу. Тому, якщо на якомусь форумі чи сайті є позитивні відгуки про вашу роботу - не забудьте вказати це в портфоліо.
·        якщо ваші роботи публікувалися в газетах або журналах - чому б не згадати про це у вашому портфоліо.
·        якщо у вас освіта, більш-менш відноситься до вашої справи - відзначте і це. Хоча згадати необхідно про будь освіті - це значно збільшить Ваші шанси у замовленнях, тема яких якось пов'язана з Вашим освітою.
·        Обов'язково вкажіть у своєму портфоліо, що будете раді розглянути всі пропозиції і відповісте в максимально короткий термін.
·        бажано вказати в портфоліо якомога більше контактної інформації. Це зробить вас більш відкритим для замовників, адже велика кількість інформації про себе підкреслює вашу відкритість і чесність, що може зіграти велику роль при контакті з серйозними замовниками.
·        необхідно приділяти увагу кожній дрібниці, навіть незначної на ваш погляд. Наприклад, хорошим тоном вважається, якщо кандидат додає до портфоліо своє резюме.
·        Багато роботодавців звертають увагу на грамотність кандидата. І навіть при бездоганній якості представлених робіт та структурі резюме в цілому, кілька друкарських помилок або граматичних помилок можуть змусити роботодавця відмовитися від ваших послуг. Звичайно, для вас це здається ідіотизмом, але вам слід запам'ятати наступний принцип: "Хто платить - той замовляє музику". Тому, вам необхідно підлаштовуватися під вимоги конкретного замовника.
·        І запам'ятайте, що одні лише роботи не можуть говорити за вас. Не менше інформації про людину дає безпосереднє спілкування, тому якщо ви припише собі щось зайве (або вкажіть у портфоліо роботи, які ви не виконували) - то це, швидше за все, розкриється. Також, не намагайтеся багато говорити про себе і розхвалити свої роботи, оскільки це буде ознака вашого непрофесіоналізму. Ви повинні знати собі ціну, а також чітко уявляти розцінки і бажаний прибуток при виконанні вами вибраного типу робіт.
Структура портфоліо
1)  Портфоліо документів
2)  Портфоліо робіт
3)  Портфоліо відгуків
портфоліо документів(портфель сертифікованих (документованих) досягнень)
·       Інформація про автора;
·       Уявлення про результати діяльності;
·       Відображення особливостей особистості автора портфоліо.
портфоліо робіт(матеріали, що відображають основні напрями та види діяльності)
·       Опис основних форм і напрямів творчої активності;
·       Розробки.
портфоліо відгуків(характеристики відносини автора до різних видів діяльності)
·        Висновок
·        Рецензії
·       Рекомендаційні листи
·       Резюме
·       Відгук про роботу в творчому колективі
·       Рефлексія
Резюме
Резюме є головним документом людини, зайнятої пошуками роботи. У резюме коротко викладені його особисті дані, цілі, досягнення, навички й історія кар'єрного зростання. Основна мета резюме - самореклама кандидата, привернення до себе уваги роботодавця, створення позитивного враження і, звичайно ж, в результаті - запрошення на співбесіду з роботодавцем.
Правила для складання резюме
·        Резюме завжди має бути в друкованому вигляді. Для роздруківки резюме потрібно використовувати принтер високої якості (лазерний) і хороший папір.
·        Не варто використовувати при оформленні резюме різноманітність шрифтів і фарб.
·        Резюме має бути складено максимально коротко, і займати 1-2 листи.
·        Необхідно вказати своє ім'я та контактну інформацію в перших рядках резюме.
·        Якщо  направляється резюме комп'ютерним файлом, то потрібно використовувати тільки загальноприйняті форми шрифтів (Arial, Times), і не використовувати складних вбудованих таблиць і макросів, а також потрібно не забути перевірити його на наявність вірусів.
·        Не можна використовувати ксерокопії резюме, тільки його оригінал.
·        Потрібно перевірити резюме на наявність помилок будь-якого характеру.


2 коментарі: